TürkuazBG LTD

Ziyaretçi

5 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

T. C. Sofya Elçiliği tarafından referansı olan TürkuazBG LTD şirketi, taleplerin giderek arttığı Kokartlı Rebberlik ve Bulgaristan Vatandaşlığı alanlarında hizmet vermeyi sürdürüyor * Whatsapp, Viber ve Telefon üzerinden sıcak hattımız: 00 359 888 573 127 * Bulgar Merkez Bankası tarafindan açıklanan Döviz Kurları: 1 € =1.95 BGN; 1 $ =1.81 BGN; 1 £ =2.31 BGN, 100 ₺= 5,60 BGN

BULGARİSTAN'DA VE BALKANLAR'DA TURİSTİK GRUPLARA, DİPLOMATLARA, İŞ İNSANLARINA VE SPORCULARA REHBERLİK


Hele de Bulgaristan'da doğan ve 1879-1989 dönemlerinde, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti politikacılarının çok az bir kısmının da olsa, Anavatan sınırları dışında kalan Balkanlar'daki Türklere yönelik yürüttüğü bilinçsiz politika ve Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Arnavutluk ve Eski Yugoslavya(Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Bosna-Hersek,  Hırvatistan)'daki yöneticilerin yerli Türkleri asimile veya sınırdışı etmeleri yönündeki çirkin oyunlarına gelmeleri sonucu, Türkiye'ye zorunlu göçe tabi tutulan yaklaşık 5 milyona yakın soydaşın hayatta olan kısmı için epey şaşırtıcı olabilir, ancak acımasızca yok edilmesine rağmen yine de şimdiki Bulgaristan topraklarında diğer Balkan ülkelerine kıyasla en fazla Osmanlı eseri bulunmaktadır. 1931'de 50 ton ağırlığındaki 1.5 milyon belgenin Bulgaristan'a hurda diye okkası 3 kuruşa satılan Osmanlı Arşivi de günümüzde başkent Sofya'da korunmaktadır. TürkuazBG LTD Şti. sahibi Beyhan NECİP Bulgaristan topraklarını 10 parmağı gibi çok iyi tanımaktadır. Ve hele de T. C. Kültür ve Turizm Bakan-Yardımcısı, Aya Sofya ve Topkapı Müzeleri Eski Başkanı Prof. Dr. Halük DURSUN desteğiyle, TURİNG Başkanı ve TÜRSAB Eski II. Başkanı Prof. Dr. Bülent KATKAK girişimiyle, Türk Tarihçi ve Gazeteci Prof. Dr. İlber ORTAYLI danışmanlığında ve TRT Yapımcısı ve Yönetmeni Engin ATATİMUR başkanlığında 2006-2009 döneminde TRT ekibi tarafından çekilen ve Tuna nehri boyunca Köstence'den Viyana'ya kadar uzanan TUNA BELGESELİ'NİN Bulgaristan'ı da konuma alan DAMLANIN SÖYLEDİĞİ, KAPI, HEYAMOLA, BRE DOĞAN, ADAKALE AĞLA KALE, ÇERAĞIM NEREDE YANA ve VEDA bölümleri çekimlerinde Rehber/Tercüman olarak yer aldıktan sonra bu alandaki tecrübesi daha da artar. Zaten Beyhan NECİP'in adı da andığımız tüm bu 7 Bölüm'ün ve diğer Bölümler'in sonlarında geçmektedir. TUNA BELGESELİNİ, TRT Belgesel'de ve https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=rJSpi5BAytM ilgiyle ve içinize sindire sindire seyretmenizi dileriz.      

Bulgaristan'da başta Türkçe olmak üzere diğer yabancı dillerde de Osmanlı eserleri, şifalı kaplıcalar, spor aktiviteleri ve gece mekanları ağırlıklı lokal kokartlı rehber hizmeti alaninda Sizlere destek sağlamaktayız. Bu arada Makedonya /Manastir, Kalkandelen, Ohri, Köprülü, Üsküp, Kumanova/, Kosova /Priştine, Prizren/, Romanya /Bükreş, Braşov, Bran, Köstence/ ve Yunanistan /Selanik, Serez, Drama, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç/ gibi ülkeler için de grup liderleri ve lokal kokartlı rehber temin etmekte yardımcı oluyoruz. Bazı gözde tur acentaları da bu arada olmak üzere, çoğu acentalar aşağıdaki fiyatları gayet yüksek bularak yerli kokartlı rehber kullanmaya yaklaşmazlar, yerli kokartlı rehberleri hiçe sayarak, cezadan kaçınmak amacıyla sadece gölge rehber olarak kullanırlar, Türkiye'den gönderdikleri korsan/kaçak rehberler gruplara hiç bir bilgi vermezler veya sadece internet üzerinden edinebildikleri yanıltıcı, çarpıtıcı ve saçma bilgileri aktarırlar, ülkeye ait gündemi kesinlikle bilmezler, turistler tarafından belirli bir konuda veya ilgili yöreye ait güncel sorular yöneltiğinde ise dilleri anında tutulur, bu arada grup mensupları uyarılmayarak korsan döviz değiştirme bürolarının ve bankaların tuzağına düşerler v. s. Öte yandan otobüs kaptanları ise saydığımız ülkelerdeki yasaların ve trafik kurallarının çoğunu bilmeyerek ihlal ederler, alınması gereken güzergah kılavuzlarını almazlar ve eninde sonunda Trafik Polisi'ne ve BGA Polisi'ne büyük miktarda para cezası ödemek zorunda kalırlar. Yukarıda belirttiğmiz noksanlıklar hakkında epey duyarlı olan turistler bahsettiğimiz acentalar ile irtibatı hemen kesip, yerli kokartlı rehber kullanan ve  imajı yüksek olan acentaları tercih ederler.  

Bulgaristan Turizm Bakanlığı, grupların en fazla ziyaret ettiği noktalara,  Zabıta ekiplerinin Yerli Kokartlı Rehber kullanmayan acentalara cezai yaptırımlar uygulama, turistik amaçlı yabancı grupların şehirlerarası transferlerinde mecburi Yerli Kokartlı Rehber bulundurma, yabancı ve yerli turistleri yönlendirme ve bilgilendirme amaçlı gözde yerlere monitör ve billboard monte etme ve turistlerin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belli başlı mekanlara seyyar WC sağlama kararı almıştır. Bulgaristan'da Turizm Kanunu, Resmi Gazete'nin 37.sayısında yayımlandı ve 04  Mayıs 2018 tarihinde resmen yürürlüğe girdi.http://www.tourism.government.bg/sites/tourism.government.bg/files/documents/2018-06/zakon_za_turizma.pdf İlgili Turizm Kanunu'nun 219. Maddesine göre, Bulgaristan Turizm Bakanlığı Sicil listesinde kaydı bulunmayan Rehberlere, Dağcılık Liderlerine ve Kayak/Snowboard Antrenörlerine bu kanun gereği 1000 Bulgar levası / 500 Avro tutarında bir para cezası uygulanmaya başlandı. Bu madde 2. kez ihlal edildiğinde ceza miktarı 3000 Bulgar levası / 1500 Avro'dur. Yürürlüğe giren Turizm Kanunu'nun 220. Maddesine göre ise, lokal kokartlı rehber kartını beraberinde bulundurmayan Rehberlere, Dağcılık Liderlerine ve Kayak / Snowboard Antrenörlerine bu yasa gereği 500 Bulgar levası / 250 Avro değerinde bir para yaptırımına gidilmektedir. Bu madde 2. defa ihlal edildiğinde ceza miktarı 1000 Bulgar levası / 500 Avro'dur.        

YERLİ KOKARTLI REHBER KULLANMANIN AVANTAJLARI:

1. Belirli alışveriş Merkezlerinde %1 ile %5 arasında özel indirimler.

2. Belirli Benzin İstasyonların`daki  yakıt için %1 ile %6 arasında özel indirim paketi.

3. Döviz değiştirmede güvenli Döviz Bürolarına yönlendirme.

4. Muhtemelen meydana gelecek trafik kazasında tutanak tutulmasında Trafik Polisi'nden destek.

5. Belirecek sorunlarda Bulgarca bilen Yeminli Tercüman'ın anında müdahale etmesi.

6. Turistlerin ve Sürücülerin can ve mal güvenliği garantili.  

D U Y U R U:  TUR ACENTALARI İÇİN BULGARİSTAN'DAKİ OSMANLI İZLERİ GÜZERGAHI: Hamzabeyli* - Kızılağaç - Karinabat* - Aydost* - Burgaz* - Ahyolu* - Misivri - Gözeken - Galata - Sessevmez* - Varna* - Balçık* - Hacıoğlu Pazarcık* - Şumnu* - Hızırıgrat* -  Silistre* - Turakan* - Rusçuk* - Bela* - Tırnova* - Yukarı Rahova* - Selvi* - Lofça* - Plevne* - Ziştovi* - Belene* - Niğbolu* - Rahova* - Lom* - Akçalar* - Vidin* - Belgratçık* - Kutluviçe* - İvraca - Orhaniye - İzladi - Sofya* - Çamurluk - Ihtiman - Saranbey - Tatar Pazarcık* - Karlıova* - Kazanlık* - Yanbolu* - İslimiye* - Eski Zağra* - Filibe* - Hacı İlyas - Hasköy* - Kırcaali* - Harmanlı* - Cisri Mustafa Paşa - Edirne* >>> *Buralarda ibadete açık olan camiiler veya mesçitler vardır   

D U Y U R U:TUR ACENTALARI İÇİN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İZLERİ GÜZERGAHI: SELANİK/Atatürk'ün doğduğu Evi Müzesi/, MANASTIR/1896-1898 döneminde eğitim gördüğü Askeri İdadi/ ve SOFYA/Aşık olduğu Bulgar kızıyla tanıştığı Gazino, Yeniçer kıyafetiyle maskeli Balo Gecesine katıldığı mekan, başkentteki ikameti esnasında oturduğu ev,  kendisinin sayesinde Osmanlı Devleti/T.C. mülkü haline gelen rezidans, sahnelenen Batılı tiyatro oyunlarını izlediği Devlet Tiyatrosu v.s./     

 TURLAR İÇİN TABAN FİYAT LİSTESİ:

1. Sofya/Filibe turu (tek aile): 70/100 BGN 

2. Sofya Şehir turu (>30 kişilik): 200 BGN

3. Bulgaristan'da diğer şehir turları(>30 kişilik): 240 BGN

4. Romanya, Kuzey Makedonya, Yunanistan ve Kosova turları (>30 kişilik): 300 BGN

5. Havaalanı ve şehirlerarası transfer: 100 BGN 

6. Kokartlı Rehber + Şoför: 500 BGN

Bu arada özellikle fazla sayıdaki grupların zaman kaybına uğramaması, servis esnasında sıkıntı yaşanmaması ve daha fazla mekanın gezilmesi amacıyla Türk, Bulgar, Romen, Arnavut veya Makedon Restoran / Lokantalarında uygun fiyatta fiks menüden oluşan   kahvaltı, öğle veya akşam yemeği de veriyoruz. Canlı folklor müzikli Otantik Türk, Bulgar, Romen, Arnavut veya Makedon eğlence mekanları için de önceden rezervasyonunuzu yaptırabiliriz.

1. Ezogelin <> Tavuk <> Paça <> İşkembe çorbası

2. Sulu yemek <> Filibe köftesi <> Karışuk ızgara

3. Çoban salatası

4. Meyve suyu <> Ayran <> Cola <> Fanta

5. Tatlı <> Meyve salatası

6. Birer bardak Türk çayı

NOT: Tur esnasında rehberin tüm konaklama, yol ve yiyecek masrafları grup/acenta tarafından üstlenilir. Viğnet stikerleri, araç takografları ve otel rezervasyonu hakkında beliren sorunlar hakkında rehber sorumlu değildir ve yükümlülük üstlenmez! Özellikle son dönemde Bulgaristan'ı ziyaret etme taleplerinin yoğun artması nedeniyle rehber kullanmak için başvurularınızı tur tarihinden en az 10 gün önceden yapmanızı rica ederiz.

ÖDEME:Verdiğimiz hizmet için gerekli ücret, WEB sitemizin İLETİŞİM BİLGİLERİ sayfasında yer alan TürkuazBG LTD Şti.'nin banka hesap numarasına önceden yatırılır ve fatura verilir. Havale için bankanın aldığı komisyon ücreti tamamiyle müşteriye aittir ve asla TürkuazBG LTD Şti. tarafından karşılanmaz/üstlenilmez/paylaşılmaz!

 


Copyright © 2014. All Rights Reserved.